fbpx
0

Символізм кованих елементів

В художньому куванні використовується безліч символів, які мають сакральний сенс і виконують особливе призначення. З давніх-давен ковані вироби поєднували дві головні функції – захисну і естетичну. Стародавні народи вірили, що ковані ворота і огорожі здатні захистити територію не тільки від фізичного нападу. Вплетені в ковку тонкі орнаменти і сакральні знаки виконували функцію оберега, який перешкоджав проникненню шкідливої ​​і руйнівної енергії. В художньому куванні донині використовуються різноманітні орнаменти, символи і елементи. ACANT пропонує розібратися: яке смислове навантаження несе в собі кожен з них.

Геометричні фігури.

Квадрат символізує основні закони світобудови – рух і порядок. Все існує в гармонії; життя безперервно рухається, де одне змінюється іншим – в цьому полягає сталість. Це чотири сторони світу, чотири пори року, чотири етапи життя, чотири основні елементи – вогонь, вода, земля і повітря.

Коло є символом нескінченності, досконалості і завершеності. Коло також символізує Сонце і Місяць – два головних світила, тісно пов’язаних із Землею. Коло символізує енергію, внутрішній потенціал.

Трикутник вказує на триєдність, як основоположний принцип, який існує в релігійних традиціях, культурах. В Християнстві це вічне триєдинство – Бог Отець, Бог Син, Бог Дух Святий. В індуїзмі існує два трикутника: з основою вгорі (жіноча енергія) і основою внизу (чоловіча енергія). Це творить і породжує. Крім того, накладання трикутників один на одний створює зірку – символ об’єднання духовного і земного, взаємоприйняття.

Хрест – найдавніший символ на землі. У єгиптян хрест був пов’язаний з богом сонця і був символом життя. Кельтський хрест поєднав в собі язичницькі вірування і християнську культуру і став своєрідною сполучною ланкою між ними, сакральний зміст – об’єднання. У християн хрест – символ віри, об’єднання земного і небесного, смертного і вічного життя, також є оберегом, захистом від злих сил.

Ромб – є символом родючості, примноження. Він складається з “чоловічого” і “жіночого” трикутників. Сприяє збільшенню роду і поліпшенню добробуту сім’ї. Ромбовидні візерунки часто зустрічаються на весільних рушниках і сімейних гербах.

Рослинні символи.

В художньому куванні часто використовуються елементи, запозичені у природи. Це листя, гілки, дерева, квіти, плоди, ягоди. Вони вважаються символами життя, процвітання і родючості, найпотужнішим оберегом, дарами природи, знаками достатку і багатства.

Виноград – символ багатого життя, радості, родючості. Виноград – древо роду. Гілки винограду, вкриті листям і гронами символізують велику сім’ю, де переплітаються і перебувають в гармонії покоління і гілки.

Роза – символ любові і милосердя, творчості, родючості, досконалості. Розу зображають в бутонах і як повністю розкриту квітку, підкреслюючи таким чином кілька стадій життєвого циклу.

Листя – символ життя і відродження. Наприклад, у кельтів і язичників найбільш улюбленими було дубове листя. Дуб символізував міць і силу, безсмертя, стійкість і вірність. Листя конюшини часто зустрічаються в куванні кельтів. Трилисник символізує триєдність енергій в різних культурах і релігійних традиціях.

Квітки – символ молодості, весни, буйної енергії і пишного цвіту. Це родючість, краса, творіння сил природи.

Дерева символізують своєрідний міст між небом і землею. Це центральна вісь, яка з’єднує небо і землю. Дерево йде корінням в землю, підземний світ, а кроною – в небо – духовний світ. Символізує дерево з’єднання мирського життя і вічний духовний пошук. Також, дерево є символом роду, об’єднання поколінь.

Орнаменти

В художньому куванні орнаменти виступають оберегом. Орнамент – повторюваний візуальний код – візуальний аналог мантри або молитви. В орнаментах об’єднуються рослинні мотиви, геометричні форми і лінії. Головний принцип орнаменту – повторення, зацикленість візерунку. У різних культурах орнамент має сакральне значення. Він покликаний гармонізувати простір, зменшуючи негативні прояви і активувати, примножувати доброчинну, творчу енергію.

Букви, літерні символи, герби

Букви, літери, літерні символи, герби – створюються для визначення, підкреслення приналежності до групи, роду, клану, громади тощо. Дружба і підтримка, що існують в громадах і комунах завжди надавали сил, тому покоління берегли традиції роду, щоб примножити свою силу. Часто в кованих виробах разом з літерами зустрічаються квіти і геометричні фігури, які в сукупності представляють собою фамільний герб.

Тварини, комахи, птахи

Серед кованих виробів часто зустрічаються тварини, комахи, птахи.

Кінь символізує взаємодію, швидкість, витривалість і силу.

Ведмідь – символ сили, монументальності і міціі. Язичники часто вибирали собі тварин-покровителів. Дуже часто таким тваринам у чоловіків ставав ведмідь.

Лев – царственність, важливість, сила і авторитет.

Собака – найдавніший друг людини серед тварин. Це символ відданості, дружби, розуміння без слів. До того ж, собака виступає в якості охоронця і оберега.

Черепаха – мудрість поколінь і багатий життєвий досвід.

Ящірка – таїнство, світ снів і духів, загострена інтуїція, казково-міфічна істота.

Птахів частіше зображують в парі. У китайському мистецтві фен-шуй, наприклад, для активації сектора любові використовуються дві качечки-мандаринки. В українській культурі на весільних рушниках вишивали пару павичів. Вони символізували красу і вірність, довге спільне життя в багатстві і любові.

Комахи в куванні досить різноманітні.

Бджоли – символ працьовитості і родючості.

Жук Скарабей – це таємне знання, інтуїція, багатство.

Метелик – символ витонченості і краси, переродження, відродження, нескінченності.

Бабка символізує швидкість і хоробрість. Для багатьох народностей талісман із зображенням бабки приносить удачу.

Небесні світила – Сонце, Місяць, Зірки

Небесні світила – символічні елементи, які зустрічаються в культурах народів по всій земній кулі.

Сонце символізує активну чоловічу енергію, силу творення, міць реалізації.

Місяць – символ пасивної жіночої енергії, сила творіння, виношування, творчості.

Зірка – провісник, знак, символ вічності та світла, осяяння і призначення. Часто в кованих предметах використовують відразу всі символи – сонце, місяць, зірки. Таке поєднання говорить про гармонію і чарівність світобудови, що в своїй взаємодії породжує життя.